دکوراسیون منزل

دکور منزل را می توان از ورودی درب منزل در نظر گرفت دکوراسیون کلمه ای بسیار کلی می باشد و شامل بسیاری از مصنوعات چوبی می شود.

یک جا کفشی با یک نیمکت کوچک یا پاف در ورودی منزل تا بوفه و کنسول جز دکوراسیون است تا میز تلویزیون ترکیب چوب و فلز و ام دی اف. کمد دیواری با یک طراحی زیبا می تواند بخشی از دکور منزل باشد.

دکوراسیون منزل

دکوراسیون ریشه در زبان فرانسه دارد ودر فارسی زینت و آراستگی معنا می دهد. فرهنگ معین دکور را عمل تزیین برای نمایش و منظره صحنه معرفی می کند. فرهنگ عمید نیز دکوراسیون را تزیین صحنه تئاتر و تزیینات داخلی سینما معرفی کرده است.

فضایی که در آن سکونت می کنیم و یا محل کارمان که ساعت های طولانی در آن جا هستیم بخشی از وجود انسان می شوند از این رو بهینه سازی این فضاها و شکل دهی به آن ها برای ارتقای کیفیت زندگی و یا راندمان کاری اگر اغراق نکرده باشیم امری واجب است به همین جهت بهره گیری از تخصص طراحان داخلی و طراحان دکوراسیون رسیدن به این هدف را آسان می کند.

دکوراسیون منزل 1 1 - دکوراسیون منزل

طراحی دکوراسیون منزل

برای بهینه سازی فضای منزل ومحل کاربه جهت افزایش سطح کیفیت زندگی و همچنین ایجاد هماهنگی و تعادل درفضای داخلی منزل یا محل کار، می توان از طراح داخلی برای دکوراسیون استفاده کرد.

قسمت عمده ای از زمان هر فردی در محیط های داخلی می گذرد، نقش این محیط داخلی و تاثیرگذاری فضا بر روح و روان افراد موضوعاتی که نمی توان انکار کرد. داشتن یک فضای دلنشین و آرام ارمغانش راحتی و آسایش است، طراحی دکوراسیون در این راستا نیازهای افراد را در زمینه دکوراسیون منزل یا محل کار برطرف می کند.

یک طراحی دکوراسیون مناسب ضمن روح بخشی به محیط، مستقیما بر انجام فعالیت های روزمره تاثیرگذار است. همچنین اثرگذاری نوع دکوراسیون منزل یا محل کار و فضای داخلی حاکم را برشخصیت افراد نمی توان نادیده گرفت. در حال حاضر اهمیت و تاثیرگذاری یک دکوراسیون مناسب درابعاد روحی زندگی موضوعی قابل لمس است و برای همه قابلیت استفاده دارد.

نکته: میان طراح داخلی و طراح دکوراسیون تفاوت است، طراح داخلی کسی است که در کنار معمار ساختمان با توجه به اصول و قواعد طراحی و معماری کار خود را پیش می برد و پیاده کردن شکل و فرم داخلی ساختمان مدنظ او است اما طراح دکوراسیون کسی است که وظیفه ترکیب و چیدمان وسایل محیط موردنظر منزل یا محل کار-ازجمله ترتیب رنگ دیوارها، دیوارپوش ها، کف پوش ها،مبل ها، تابلوها، فرش ها و سایر لوازم تزیینی، دکوری و اکسسوری را متناسب با سلیقه و درخواست صاحب خانه یا محل کار بر عهده دارد.

دکوراسیون منزل 2 1 - دکوراسیون منزل

یک سری نکات باید در طراحی دکوراسیون منزل یا محل کار نظر گرفته شود؛

شخصیت سازی

در طراحی دکوراسیون داخلی، علاقمندی و شخصیت شناسی صاحب و یا صاحبان فضای موردنظر برای دکوراسیون موضوع به شدت مهمی است. دانستن این که چه رنگ یا سبکی(اعم از سنتی-کلاسیک یا مدرن) مورد علاقه آن ها است و در واقع هویت شناسی کمک زیادی برای طراحی یک دکوراسیون موفق می کند.

اگر خودتان طراح دکوراسیون منزل تان هستید روحیات افرادی را که با شما زندگی می کنند در هنگامی طراحی دکوراسیون و انتخاب رنگ ها و استفاده از دکوری ها در فضای عمومی منل در نظر بگیرید.

دکوراسیون منزل 3 1 - دکوراسیون منزل

ایجاد نقطه تمرکز

در اجرای دکوراسیون منزل، ایجاد نقطه تمرکز بسیار حایز اهمیت است. نقطه تمرکز هرچیزی است که بتواند توجه را به خود جلب کند، نقطه تمرکز می تواند دیواری باشد که بر اساس آن دیگر وسایل چیدمان می شوند و آن قسمت جلب توجه می کند، نقطه تمرکز می تواند در ورودی خانه تشکیل شود.

اگر فضای منزل بزرگ باشد، قرار دادن اشیاء ارزشمند یا عتیقه و یا دکور خاص و اکسسوری آن قسمت را نقطه تمرکز در دکوراسیون منزل قرار دهید.

دکوراسیون منزل 4 1 - دکوراسیون منزل

زیاده روی نکنید

علاقه داشتن به یک چیزمانند یک رنگ مشخص و یا یک شی خاص نباید باعث شود از آن به وفور در دکوراسیون منزل استفاده کنید زیرا این زیاده روی، جذابیت آن را از بین می برد و این حالت تکرار آرامش را از دکوراسیون منزل شما خارج می کند. استفاده از توناژهای مختلف رنگ مورد نظرتان در دکوراسیون منزل می تواند علاقمندی تان را بی نیاز کند.

دکوراسیون منزل 5 1 - دکوراسیون منزل

زوج یا فرد

این که تعداد دکوری ها زوج انتخاب شود یا فرد، بیشتر گفته شده به صورت فرد انتخاب و استفاده شوند تا جذابیت دیداری بیشتر داشته باشد.

 

دکوراسیون منزل 6 1 - دکوراسیون منزل

نورپردازی صحیح

استفاده از نورهای مختلف در دکوراسیون منزل نکته مهمی است استفاده ازهالوژن ها و لوسترها در خانه صرفنظر از جذابیت ظاهری باعث ایجاد حس متفاوتی برای افراد می شود، نور کم و ملایم فضای احساسی و رومانتیک ایجاد می کند، نور زیاد هیجان و انرژی به همراه دارد. هر فضایی در دکوراسیون داخلی منزل احتیاج به نور متناسب با خود دارد.

 

دکوراسیون منزل 7 1 - دکوراسیون منزل

انتخاب و چیدمان صحیح مبل

خرید مبل متناسب با متراژ و نوع کاربری از موارد مهم در دکوراسیون داخلی است. برای خانه هایی که کوچک هستند باید مبلمانی متناسب با همان فضا انتخاب شود.

گاه ممکن است علاقه به سبک خاصی از مبل باعث شود هنگام خرید انتخاب درستی صورت نگیرد و در نهایت و بعد از مدتی مجبور به تعویض مبل شوید پس بهتر است زمانی که می خواهید اقدام به خرید مبل منزل کنید، متراژخانه را در نظر داشته باشید.

دکوراسیون منزل 9 1 - دکوراسیون منزل

رنگ های خاص در دکوراسیون

بعضی افراد به رنگ های خاص علاقه زیادی دارند حتی ممکن است دیوارهای خانه را با رنگ مورد علاقه شان رنگ آمیزی کنند اما بعد پشیمان شوند یا حتی با عدم رضایت اطرافیان مواجه شوند، برای این که این اتفاقات در هنگام طراحی دکوراسیون منزل بروز نکند یک بخش از منزل را برای اجرای رنگ خاص مورد نظرتان درنظر بگیرید و برای دیگر بخش ها از رنگ های دیگر و یا کاغذ دیواری متناسب استفاده کنید.

در انتخاب رنگ در هنگام دکوراسیون منزل جسورانه اما با دقت عمل کنید تا فضایی زیباتر و منحصر به فرد خلق شود.

در مد افراط نکنید

رایج شدن سبک یا وسیله و یا لوازم خاصی در دکوراسیون منزل نباید باعث شود شما در هنگام دکور کردن و طراحی دکوراسیون منزل تان در این مورد زیاده روی کنید و یا تمام خانه را با طرح و نقش و وسیله و اکسسوری شلوغ کنید.

 

دکوراسیون منزل 10 1 - دکوراسیون منزل

به کارگیری قاب ها و تابلوها

در هنگام طراحی دکوراسیون منزل از قاب ها استفاده کنید این قاب ها می توانند قاب عکس های خانگی و یا سایر عکس بوده و یا تابلوهای نقاشی باشند. با رعایت استاندارد فاصله ها آن ها را روی دیوار نصب کنید. در کنار هم آویزان کرد قاب ها به شکل متقارن و نامتقارن بسته به نوع قاب ها گزینه مناسبی می تواند باشد.

دکوراسیون منزل 11 1 - دکوراسیون منزل

انتخاب کف پوش مناسب

انتخاب کف پوش مناسب در طراحی دکوراسیون شاید درابتدای امر خیلی جدی گرفته نشود در صورتی که بسیار مهم است برای خانه های با ابعاد کوچک حتما باید از کف پوش کوچک استفاده شود تا خانه بزرگ تر به نظر آید و برای خانه بزرگ از کف پوش بزرگ استفاده شود.

دکوراسیون منزل 12 1 - دکوراسیون منزل

پارتیشن و پاراوان

پارتیشن ها و پاراوان ها در طراحی دکوراسیون داخلی عناصر کمک رسان و جداکننده هایی کارآمد هستند در صورتی که علاقمند به ایجاد چندین فضای تفکیک شده هستید، می توانید از پارتیشن ها و پاراوان ها کمک بگیرید.

 

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.